Ibach-Welte T100

Křídla Ibach-Welte T100, r. v. 1924

RUD. IBACH SOHN – označoval sám sebe sloganem „Nejstarší výrobce pian na světě, od roku 1794 v rodinném vlastnictví“. Na začátku 21. století vstupoval již do 7. generace avšak koncem 2007 byla výroba zastavena.
Jeho Nástroje patřily k nejlepším nástrojům, které kdy byly v Německu vyrobeny. Výrobky se vyznačují skvělým nábytkovým zpracováním, které navrhovali přední architekti. Zaměstnával věhlasné umělce, obzvláště v letech 1890-1930 byly vyráběny skvělé nástroje vysoké umělecké hodnoty. Za války byl závod těžce poškozen a i když byla výroba zahájena, pro obchodní potíže byla zastavena.

Firma M. Welte & Söhne měla dlouhou tradici ve výrobě hracích hodin a orchestrionů. Roku 1904 představil světovou senzaci: první nástroj, který dokázal téměř dokonale reprodukovat hru pianisty. Zpočátku vyráběn v kabinetní podobě bez klaviatury od roku 1908 také jako skříňka přistavena k nástroji a později jako vestavba do nástrojů. Tento zázrak byl světově úspěšný a až v roce 1924 je měl nahradit nový model. Vzhledem k rozvoji Gramofonu a rozhlasu byla výroba v roce 1928 zastavena. Welte-Mignon je dnes celosvětově známý a proslulý plnohodnotný reprodukční nástroj. Na světě dnes existuje ještě asi ~300-500 nástrojů se značkou Welte-Mignon.

Toto křídlo bylo vyrobeno v roce 1924 firmou Ibach jako kopie koncertního křídla, které stálo v hudebním salonu berlínského hotelu Adlon až do zničení za 2. světové války. Křídlo bylo zhotoveno podle návrhu věhlasného výrobce luxusního nábytku Antona Pössenbachera (1877-1959) a je jedinečným unikátem. Vestavba reprodukční techniky do tohoto nástroje byla provedena pro předváděcí účely nástroje v hudebním salónu firmy. K nám se nástroj dostal přes kolegu sběratele z Mnichova, on jej koupil z rodiny italského průmyslníka z Porýní. Více jsme se o historii nástroje nedověděli. V době nákupu byl nástroj hratelný v původním stavu avšak hrací mechanismus vyžadoval opravu, chyběla i truhla se zdrojem vzduchu.

Reprodukční mechanika byla v roce 2013 celkově zrestaurována (D. Heil, Brackenheim) včetně sacího zařízení v odpovídající skříni. Systém Welte T100 má 100 děr v záznamu, z toho 80 pro tóny a 20 pro řízení dynamiky. Posléze byla provedena i oprava akustické části křídla, neboť pro koncertní účely byl původní byť zachovalý stav nedostatečný. Původní ladění 435 současné 440Hz. Opravu provedla firma Pianohaus Sydow-Blumberg, Hargesheimu.


Máte zájem o informace či prohlídku?

Zavolejte nebo nám napište, chcete-li nás navštívit, dozvědět se více o klavírech, koncertech, ...

+420 777 007 153

svetklaviru@centrum.cz

Těšíme se na vás ve Světě klavírů.

Top