Jakobus Ball

Stolový klavír Jakobus Ball, r. v. cca 1790, jednoduchá nárazová mechanika (simple aktion)

Významného výrobce varhan Gottfrieda Silbermanna (1683 - 1753) zaujala zpráva o Christoforiho kladívkovém klavíru a se svým synovcem vytvořili a nabídli klavíristům zajímavý a spolehlivý nástroj, kterému říkali Pianofort. Další výrobce Christian Ernst Friederici se přidržel tvaru klavichordu a je považován za otce stolových klavírů, jejichž výrobu zavedl s obchodním úspěchem téměř masově. Není divu, že žáci středoněmecké klavírnické školy, kteří za války odešli do Anglie, zahájili svoji výrobu malými stolovými klavíry s jednoduchou nárazovou mechanikou. Tyto nástroje byly dostupné i pro méně majetné a rychle se rozšířily. V Anglii nechyběly snad v žádné domácnosti.

Ball James (1770 - 1833) londýnský vydavatel hudebnin byl jeden z nejvýznamnějších výrobců klavírů na konci 19. století, pokračovatel "apoštolů", kteří přinesli klavíry z Německa do Anglie. V roce 1790 vyrobil nástroj pro anglického prince, v němž uplatnil několik patentů. Náš nástroj je jeden z prvních po patentu (v té době používal jméno Jakobus).

U nárazové anglické jednoduché mechaniky (simpleaktion) nejsou kladívka nesena klávesami jako u vídeňské, ale jsou zavěšena na liště v rámu nástroje. Na klávesách jsou pouze pevné trny s koženou hlavičkou, které nárazem do sedla na konci násadky kladívka "vrhají" kladívko proti struně. Konec klávesy zvedá dusítko. Po úderu do struny kladívko padá na hlavu trnu a po uvolnění klávesy sedá zpět na filcové lůžko.

Nástroj jsme koupili v Německu z pozůstalosti sběratele. Starý pán měl malou sbírku pěti nástrojů. Nástroje nechal opravit pouze pohledově. Vnuk pamatuje nástroje již opravené, nepamatuje, že by někdy děda na nástroje hrál.
Nástroj je v dobrém stavu. Mechanika originální. Nástroj má typické jednoduché nohy jako nástroje jeho učitele "apoštola" jménem Johanes Zumpe.

  • rozsah: F1 - f3
  • ladění: 385Hz
  • pedály: nemá
  • nástroj je hratelný
     

Máte zájem o informace či prohlídku?

Zavolejte nebo nám napište, chcete-li nás navštívit, dozvědět se více o klavírech, koncertech, ...

+420 777 007 153

svetklaviru@centrum.cz

Těšíme se na vás ve Světě klavírů.

Top