Klavichord

Klavichord z poloviny 19.stol, pravděpodobně z dílny bratři Kunců z Kačerova.

Klavichord je předchůdce klavírů.

Po celém kulturním středověku byl pod různými názvy (helikon, manicorde, manicordium) rozšířen vícestrunný nástroj - polychord. Připojením klávesnice k polychordu vzniká první klávesový strunný nástroj - klavichord. Doba vzniku klavichordu se většinou datuje do 15. století. Nejstarší dochované nástroje jsou však až z poloviny 16. století. 

Zvuk vzniká úderem tangenty umístěné na konci klávesy. Ačkoliv měl klavichord slabý zvuk, byl velmi oblíbeným nástrojem pro svůj tón schopný modulace. J. S. Bach dokonce dlouho kvůli klavichordu nový kladívkový klavír odmítal a ani v době Beethovenově neztratil klavichord místo v koncertních sálech.

V 19. století nebyla výroba klavichordů i přes bouřlivý rozvoj klavírů zcela ukončena a několik výrobců je známo i v českých zemích. Náš nástroj není signován, avšak podle skříně a osazení detailů by se dalo předpokládat, že pochází z poloviny 19.stol z dílny bratři Kunců z Kačerova - Královehradecký kraj. Několik signovaných nástrojů z této dílny se dochovalo a jsou umístěny v Muzeu České hudby v Praze.
Nástroj jsme koupili v Praze v roce 2012 od staršího pána, který si nástroj pamatoval ze svého dětství: jeho babička na něj kouzelně hrála. Potom se nástroj ztrácí v běhu života. Starý pán jej opět našel v letech 1989 - 1990 na půdě domku prarodičů a nechal jej opravit. Nástroj zaujal jeho přítele profesora Tůmu a ten s ním dle vyprávění v roce 1991 zahajoval Pražské jaro.

  • rozsah: C - f3
  • ladění: 385 Hz
  • nástroj je hratelný

Máte zájem o informace či prohlídku?

Zavolejte nebo nám napište, chcete-li nás navštívit, dozvědět se více o klavírech, koncertech, ...

+420 777 007 153

svetklaviru@centrum.cz

Těšíme se na vás ve Světě klavírů.

Top