Lyrapiano Schleip

Lyrapiano Schleip, r. v. cca 1830

anglická jednoduchá mechanika nízká

Myšlenka svislých nástrojů se objevuje poměrně brzy, již v polovině 18 století. Důvod byl jednoduchý: malé nároky na prostor srovnatelné s malými stolovými klavíry avšak oproti nim měly výrazně větší rezonanční desky a delší struny.

Za tvůrce svislých nástrojů je považován Christian Ernst Friederici (1709 - 1780). První svislé nástroje měly ještě nohy, tedy kratší rezonanční desku. Přesto však se v 19. století se stávají módní a objevují se v různých tvarových formách jako pyramidové (jižní Německo), žirafové (Vídeň). Nástroje jsou určeny pro menší, domácí prostředí. Tvar lyry se vyráběl převážně v Berlíně pro moderní měšťanské Biedermaeier salony severního Německa.

Výrobce Johann Christian Schleip (1786-1884) v Berlíně založil dílnu v roce 1818 a jeho činnost je dokumentována do roku 1848. Během této doby zaregistroval řadu patentů. Hudební veřejnosti byl znám jako výrobce vzpřímených Lyra-fortepian. V elegantní skříni je jednoduchá anglická mechanika s jazýčkovým vypoustěčem a chytačem umístěna nad klávesnici a upravena pro svislé uspořádání rovnostrunného potahu. Úhozová linie, na rozdíl od svislých anglických křídel, je dole, což zjednodušuje mechaniku, avšak za cenu zmenšení rezonanční desky a zkrácení basových strun do úrovně klaviatury. Anglická křídla díky úhozové linií nahoře mají rezonanční desku a basové struny přes celou výšku nástroje.

Nástroj jsme koupili od lékaře z Mnichova. Vzpomínky jeho maminky sahají k pratetě, která ho měla od svých předků. Důvody prodeje nám známy nejsou. Víme, že se s nástrojem těžko loučili a k nám se dostal díky kladné referenci o našem Světu klavírů.
Nástroj byl neodborně restaurován, byla nahrazena původní kožená kladívka filcovými, což neodpovídá době vzniku. Dusítka tkaninová jsou nová a jsou umístěna do koženého pouzdra, což odpovídá době vzniku.

  • rozsah: F1 - f4
  • ladění: 410Hz
  • kolení páky: dvě - levá una chorda, pravá zvedá dusítka
  • nástroj je hratelný

Máte zájem o informace či prohlídku?

Zavolejte nebo nám napište, chcete-li nás navštívit, dozvědět se více o klavírech, koncertech, ...

+420 777 007 153

svetklaviru@centrum.cz

Těšíme se na vás ve Světě klavírů.

Top