Virginal

Virginal Cornelis Bom, r. v. cca 2003

Virginal patří do rodiny nástrojů cembalového typu (což je vlastně polychord s klávesnicí a připojeným trsacím mechanismem rozechvívajícím struny). Tón se vytváří trsnutím trsátka z ptačího brku (dnes i umělé hmoty) upevněném v dřevěném sloupku. Trsací sloupek má i dusítko. Trsnutí vytváří zvonivý charakteristický tón.
Cembalové nástroje se rychle rozšířily a vyráběly v různých zemích Evropy v různých tvarech a pod různými názvy. Obdélníkový tvar se nejvíce rozšířil v Anglii, zde se též objevují i první svislé nástroje.

Tyto nástroje byly široce používány v renesanční a barokní hudbě. Během pozdního 18. století, při vzestupu klavíru, postupně zmizely z hudební scény a staré původní nástroje dnes najdeme jen ve světových muzeích.
Ve 20. století došlo k oživení výroby a nástroje se uplatňují při koncertech starší hudby, ale i v nových kompozicích.

Stavitelem tohoto nástroje je pan Cornelis Bom, narozený 19.2. 1938, který i ve svých 80 letech v Nizozemsku stále produkuje 4 nástroje ročně.
Jeho nejlepší repliky jsou vlámské a německé nástroje 17.a 18. století.

Pan Cornelis Bom postavil tento velmi jemný nástroj v letech 2003 až 2004 pro svého přítele, viz věnování na rezonanční desce. Nástroj není vyroben jako replika konkrétního historického nástroje, autor se inspiroval starými nástroji ve světových muzeích.

  • rozsah: C-d3
  • ladění: 395Hz
  • nástroj je hratelný

Máte zájem o informace či prohlídku?

Zavolejte nebo nám napište, chcete-li nás navštívit, dozvědět se více o klavírech, koncertech, ...

+420 777 007 153

svetklaviru@centrum.cz

Těšíme se na vás ve Světě klavírů.

Top